यस जनजातिको यस्तो अनौठो प्र’था र संस्कृति, मुखमा प्लेट राखेर यस्तो गर्नु पर्ने…..

समाज

इथियोपिया

अफ्रिकामा धेरै जनजातिहरू छन् जसले आफ्नो पहिरन, जीवन शैली र संस्कृतिका कारण विश्वका धेरै फोटोग्राफरहरू वा वृत्तचित्र फिल्म निर्माताहरूको ध्यानाकर्षण गरेका छन्। त्यहाँ तिनीहरू मध्ये एक सूरी जनजाति छ। इथियोपियाको किबिश ओमो उपत्यका र ग्रेट रिफ्ट उपत्यकामा बसोबास गर्ने आदिवासीहरू उनीहरूको अत्यन्त अनुष्ठान प्र’थाका लागि परिचित छन्।

जब यो गोत्रका केटीहरू जवान हुँदै जान्छन्, तिनीहरूका तल्लो ओठको नजिक दुईवटा दाँत भाँ’च्द’छन् र तिनीहरूका तल्लो ओठमा एउटा सानो खा’ड’ल बनाइन्छ। यस पछि, यस प्वा’लमा माटोको डिस्क सम्मिलित हुन्छ जुन उमेरसँग बढ्दै जान्छ। यस कारणले गर्दा यी महिलाहरूको ओठहरू पनि तानिन्छन्। रिपोर्टका अनुसार सूरी जनजातिहरु घा;उ र घा;उको निशानमा ठूलो गर्व लिन्छन।

यो जनजातिमा, विवाह गर्न गइरहेकी केटी, तिनीहरूलाई ठूलो ओठ प्लेटहरू दिइन्छ। यो प्लेट पनि धेरै जसो 10-15 इन्च लामो हुन्छ । यो प्लेट ठूलो हुन्छ । केटीको बुबाले अधिक गाईहरु दाइजोका लागि मांग गर्न सक्छन्, केटीको बुबाले । यो उल्लेखनीय छ कि गाईहरुको सुरी जनजातिमा विशेष महत्व छ। यी प्लेटहरू सूरी जनजातिको सौन्दर्यको प्रतीक मानिन्छ। 

यस जनजातिमा धेरै महिलाले आफ्नो छालालाई कलाको रूपमा लिन्छन् र यसलाई आफ्नो शरीरमा रंगाउँछन् र आदिवासी समाजमा कलाकारको रूपमा व्यक्त गर्छन्। यस कुलका मानिसहरू ‘डोंगा’ नामको यु’द्धमा सामेल हुन्छन्।

यो लडाई डन्डाले लडेको छ। यो युद्ध यति खतरनाक छ कि धेरै चोटि लडाईहरु पनि मर्दछन्। परम्परागत रूपमा यो लडाई डन्डाले लडेको छ। यो युद्ध यति खतरनाक छ कि धेरै चोटि लडाईहरु पनि मर्दछन्। परम्परागत रूपमा यो लडाई मार्फत, यहाँका मानिसहरूले महिलाहरूलाई प्रभावित पार्ने प्रयास गर्छन्।

यस बाहेक, यो गोत्रका मानिसहरु ‘डोa्गा’ मार्फत हिंसामा सहजै छन ताकि उनीहरूले अरू जातिहरूसँग लडदा आफूलाई तयार पार्न सकून्। यी युद्धहरू प्रायः सूरी गाउँहरूमा हुन्छन्, जुन प्रायः हजारौं मानिसहरूसम्म पुग्छ।

यद्यपि पछिल्ला केही वर्षदेखि सूरी जनजातिको संस्कृति खतरामा छ। यस बाहेक, पिस्तल जस्ता हतियारहरूको आगमन पछि चीजहरू धेरै हिंसात्मक भएका छन् र यस क्षेत्रमा अस्थिरता रहेको छ।

यस बाहेक धेरै ओग नदीको छेउमा चिनी कारखानाहरू स्थापना हुन थालेका छन्। यसका कारण सुरी जनजातिले फाइदा पुर्‍याउँछ, तर धेरै मानिसहरू विश्वास गर्छन् कि कारखाना आइपुगेपछि यी व्यक्तिहरू श्रमको काममा लाग्न सक्दछन् र सूरी जनजातिको पुरानो परम्परा र संस्कृति यसको अन्त्य हुन सक्छ। एजेन्सीको सहयोगमा